▄▀ مجله فوتبال 3 امتیاز ▄▀ - عجیب‌ترین قانون فوتبال ایران
منوی اصلی
نویسندگان
دوستان
صفحات جانبی
آرشیو وبلاگ
منوی آمار
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب ارسال شده: عدد
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
اخبار و مطالب جدید سایت
اخبار سایر خبرگزاری ها
امروز : 

عجیب‌ترین قانون فوتبال ایران

سایت 3 امتیاز ::فوتبال ایران پر از سوژه های جالب است و روزی نیست که در این فوتبال خبرهای جالب و اعجاب انگیز نباشد. نمونه آخر این مورد، تصویب قانونی در کمیته آموزش فدراسیون فوتبال است، مبنی بر اینکه مربیان بالای ۶۵ سال (چه ایرانی و چه خارجی) نمی‌توانند در لیگ ایران مربیگری کنند.
این در شرایطی است که مس کرمان و مس سرچشمه، بلاژویچ و شرفی را به عنوان سرمربی خود انتخاب کرده اند اما نمی توانند از آنها استفاده کنند.
در همین حال اظهارات متناقض علیپور رئیس کمیته نظارت و بازرسی و ارزشیابی سازمان لیگ و عزیز محمدی رئیس سازمان لیگ جالب توجه است.
علیپور روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد ثبت نشدن قرارداد بلاژویچ و اصغر شرفی گفته بود: تا زمانی که باشگاه تسویه حساب مالی یا برگه رضایت طرفین برای فسخ قرارداد را به سازمان لیگ ارائه نکند، از هر گونه به کارگیری سرمربی جدید منع می شود و این مسله خلاف آئین‌نامه نقل و انتقالات است؛ به این ترتیب قراردادهای بلاژویچ و شرفی با تیم‌های مس کرمان و مس سرچشمه ثبت نخواهد شد.
وی افزود:‌ عالی‌ترین مقام باشگاه یعنی رئیس هیئت مدیره شرکت صنایع مس باید منابع مالی جذب سرمربیان جدید را تائید و تامین کند و تا زمانی که چنین اتفاقی نیفتد امکان ثبت قرارداد این دو مربی وجود ندارد.
عزیز محمدی اما در همین باره دلیل بسیار تعجب برانگیز دیگری را بابت ثبت نشدن قرارداد بلاژویچ و شرفی عنوان کرده و تاکید داشته که طبق مصوبه کمیته آموزش مربیان بالای ۶۵ سال نمی توانند در ایران مربیگری کنند و مجوز نشستن روی نیمکت را نمی گیرند.
واقعا جالب است؛ از این دست تصمیمات و قانون های طلایی فقط شاید(شما بخوانید قطعا) در ایران اجرایی می شود و بس چرا که اگر قرار بود چنین قانونی که هیچ توجیه منطقی هم پشت آن نیست در سطح اول فوتبال جهان اجرایی شود اکنون مربی مثل الکس فرگوسن نباید روی نیمکت مربیگری منچستریونایتد باشد.
*قانونی برای زدن دور تسلسل
کمیته آموزش با ریاست مرتضی محصص که فردی منطقی و تحصیلکرده است می گوید نباید به مربیان بالای ۶۵ سال فرصت داد.
شاید منطق کمیته آموزش این است که مربیانی با این سن و سال خود به خود از گردونه خارج می شوند اما سوال اینجاست که آیا خروجی کمیته آموزش برای حضور مربیان جوان در عرصه مربیگری لازم و کافی است؟
مگر در چند سال گذشته چند مربی جوان و نخبه از کمیته آموزش ظهور کرده اند که بخواهیم با یک قانون من‌درآوردی مربیان با تجربه و پا به سن گذشته را کنار بزنیم؟ آیا سطح دانش مربیان جوان بسیار متفاوت تر از مربیان پا به سن گذاشته است؟
این تصمیم عجولانه و ناگهانی که تازه از آن رونمایی شده آیا به غیر از این است که دور تسلسل که دور باطلی است را در فوتبالمان رواج می دهد؟ با این تصمیم، دور کار در دست چند مربی محدود می افتد و جا به جایی مهره ها بیشتر از همیشه دست واسطه ها قرار می گیرد.
* متر و معیار سن تعیین شده چیست؟
نکته مهمتری که باید به آن پرداخت این است کمیته آموزش بر اساس چه منطق و پایه علمی سن ۶۵ سال را برای ممانعت حضور مربیانی بالاتر از این سن روی نیمکت تیم ها قرار داده است؟
متر و معیار این اندازه گیری چیست؟ چرا این سن مثلا ۶۷ یا ۷۰ یا ۶۰ سال نیست؟ آیا بر اساس یک یافته علمی که مربیان در سن ۶۵ سالگی دیگر کارآمدی ندارند این تصمیم گرفته شده است؟
آیا با این معیار تعیین کردن، فرصت برای مربیان جوانی که زحمت دانش اندوزی به خود نمی دهند و به همان کلاس های تئوری آن هم برای گرفتن مدرک بسنده می کنند داده نمی شود تا بدون کسب تجربه لازم به یکباره لباس سرمربیگری بر تن کنند و نتیجه چنین روشی هم مشخص است که به فرصت سوزی و استعداد سوزی منجر می شود.
در واقع یک مربی اگر ۶۴ سال و ۱۱ ماه سن داشت می تواند روی نیمکت باشد اما اگر ۶۵ سال باشد نمی تواند! یا اگر یک مربی در آغاز لیگ ۶۴ سال و ۸ ماه داشت ۴ ماه بعد و در اواسط لیگ دیگر نمی تواند مربیگری کند!
از کمیته آموزش این سوال را داریم که آیا این شیوه درستی برای ارتقای سطح دانش مربیان است؟ اگر قرار بود این تصمیم درست و اصولی باشد آیا نباید پیش از ما در کشورهای صاحب فوتبال این شیوه اجرا می شد؟ با این تصمیم فرصت حضور شماری از مربیان با دانش در ایران را هم از دست می دهیم. فوتبال دارای مشکلات عدیده است. سال ها آوای این مشکلات را به طبل زده ایم اما گوش شنوایی نیست و در عوض هر روز شاهد قانون های جدید و من‌درآوردی هستیم.
قوانینی که هیچ توجیه منطقی در پشت آن نیست و بیشتر به نظر می رسد سلایق و تجارب شخصی در آن دخیل است. مهمتر این است که رونمایی از این قوانین خنده دار به یکباره صورت می گیرد تا شوک آن تا مدت ها باقی بماند.
* همه مربیانی که نباید در جهان مربیگری کنند!
فکر کرده اید که اگر قرار بود این قانون عجیب در جهان اجرا شود چه اتفاقی می افتد؟ فکر کرده اید که کدام مربیان در جهان هم اکنون نمی توانستند مربیگری کنند؟
برای پاسخ به این سوالات با جست‌وجویی ساده در اینترنت به اسامی زیر می ‌رسیم. ذکر این نکته ضروری است که مربیانی زیادی شامل حال این قضیه می شوند که به مهمترین آنها اشاره می شود.
۱- الکس فرگوسن: ۶۹ سال
فرگوسن در چند سال اخیر و پس از اینکه به سن ۶۵ سالگی رسید به بسیاری از افتخارات رسید و در بالای ۶۵ سالگی جام‌های زیادی را بالای سر برد. فرگوسن هم اشتباه کرده که در این سن به مربیگری می پردازد!
۲- لوئیس آراگونس: ۷۳ سال
سرمربی پیشین تیم ملی اسپانیا در ۷۰ سالگی و در یورو ۲۰۰۸ قهرمانی را برای این تیم به ارمغان آورد. آراگونس هم نباید مربیگری می‌کرد اما شانس آورد که این قانون آن زمان تصویب و البته جهانی نشده بود!
۳- فابیو کاپلو: ۶۵ سال
سرمربی تیم ملی انگلیس روزهای آخر مربیگری‌ اش را پشت سر می‌ گذارد! کاپلو اگر تا امروز یک درصد شانس مربیگری در ایران را داشت حالا دیگر این شانس را از دست داده و باید در همان قاره اروپا به مربیگری بپردازد.
۴-اتوره ‌هاگل: ۷۱ سال
مسئولان فدراسیون فوتبال یونان ظاهرا متوجه شدند که قرار است این قانون من‌درآوردی،‌ جهانی شود و به همین دلیل چندی پیش با هاگل که به خاطر قهرمانی با یونان به اسطوره فوتبال این کشور تبدیل شده قطع همکاری کردند!
۵-جیوانی تراپاتونی: ۷۲ سال
تراپاتونی هم اکنون هدایت تیم ملی فوتبال ایرلند جنوبی را برعهده دارد. این مربی باتجربه باید احتمالا در روزهای آینده خودش را به بلاژویچ ملحق کند و در کنار او به استراحت بپردازد!
*مربیانی که روی لبه تیغ قرار دارند!
در کنار این نفرات، مربیانی هستند که سن‌شان نزدیک ۶۵ سال است و با این قانون باید به فکر شغل دیگری باشند!
اسامی مربیان مطرحی که در جهان نزدیک ۶۵ سال دارند و مربیگری می کنند، به شرح زیر است:
۱- مارچلو لیپی ۶۳ سال
۲- هری ردنپ: ۶۴ سال
۳- برتی فوگتس: ۶۴ سال
۵- اریکسون: ۶۳ سال
۶- هولیه: ۶۴ سال
۷- ونگر: ۶۱ سال
۸- دنیزلی: ۶۲ سال
۹-هیتسلفد: ۶۲ سال
    


مطالب پربازدید
نظر سنجی
دیگر:
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات